"Uczciwość to opoka, na której wznosimy sukcesy naszego biznesu: jakość produktów i usług, jasne relacje z klientami i dostawcami (...). Dążenie do przewagi konkurencyjnej zaczyna się i kończy dbałością o postępowanie etyczne."
Jack Welch, dyrektor generalny General Electric
Trimmer, produkowany przez Firmę NTI, jest narzędziem chirurgicznym, zbudowanym z trzonka z węglika spiekanego oraz ceramicznej części pracującej, przeznaczonym do pracy w jamie ustnej.
Przeznaczenie - cięcie tkanek miękkich.
Technika pracy wiertła jest taka sama jak skalpela. Poprawne użycie narzędzia pozwola na zminimalizowanie krwawienia w trakcie zabiegu a nawet może spowodować jego całkowitą koagulację.
Efekt koagulacji, uzyskiwany jest, poprzez nagrzewanie się ceramicznej części tnącej.
Dzięki użyciu specjalnej ceramiki, część tnąca, nagrzewa się tylko w takim stopniu, który pozwala na zamknięcie naczyń krwionośnych, wytwarzane przez nią ciepło, nie może doprowadzić do przegrzania tkanki i martwicy.
Zastosowanie:
- modyfikacja dziąseł ( modelowanie, cięcie)
- wycinanie dziąsła wokół szlifowanego zęba – pozwala na pobranie wycisku o bardzo czytelnych granicach preparacji. Wycięta tym instrumentem tkanka, bardzo szybko odrasta.
- odsłanianie implantów
- odsłanianie nie wyrżniętych zębów
- podcinanie wędzidełka u dzieci – POLECAMY ( kształt części tnącej jest przyjazny pacjentowi – nie kojarzy się z ostrym narzędziem – czyli nie kojarzy się z bólem, co jest ważne, szczególnie u małych pacjentów.
Sposób użycia
- konieczne jest by cięta powierzchnia była jak najbardziej sucha, w tym celu spray schładzający musi być wyłączony. ( przed nałożeniem narzędzia na turbinę, należy się upewnić, czy w końcówce nie znajduję się woda, gdyż nawet najmniejsze zawilgocenie może uniemożliwić osiągnięcie efektu koagulacji w trakcie cięcia)
- należy usunąć płyny gromadzące się w jamie ustnej i zabezpieczyć obszar, na którym będziemy pracowali, przed ich ponownym zbieraniem się
- w trakcie cięcia, pracujemy narzędziem tak jak skalpelem, który przeciągamy tylko w jednym kierunku ( powrót spowoduje, że już zamknięte naczyńka krwionośne, ponownie się otworzą i dojdzie do krwawienia )
- należy pamiętać, że pracujemy powierzchnia boczną ceramicznego ostrza narzędzia a nie jego wierzchołkiem
- ciąć należy pod kątem 45 stopni. Cięcie powinno być 3-4 razy wolniejsze, niż przy użyciu narzędzia diamentowego.
zalecane obroty: 300-500 tys (czym wyższe obroty tym większa skuteczność narzędzia w tamowaniu krwawienia)
Uwagi dla użytkownika
- narzędzie służy do cięcia tkanek miękkich, nie powinno mieć kontaktu z twardymi powierzchniami ( np. kością), kontakt z twardą powierzchnią spowoduje, że ceramiczny czubek instrumentu może przypalić się na czarno. Nie powoduję to obniżenia wartości roboczej narzędzia
- wiertło ceramiczne moczymy oddzielnie, podczas dezynfekcji i sterylizacji, nie powinno mieć kontaktu z innymi narzędziami metalowymi, ponieważ może to spowodować zaczernienie części ceramicznej